Propargyl benzoate
ALDRICH/543985 - 98%
CAS Number: 6750-04-5
Empirical Formula (Hill Notation): C10H8O2
Molecular Weight: 160.17
MDL Number: MFCD00996341
Linear Formula: C6H5CO2CH2C≡CH
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 225-226 °C (lit.) |
| density | 1.106 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | ester |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H8O2/c1-2-8-12-10(1 |
| InChI key | NBDHEMWCIUHARG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | O=C(OCC#C)c1ccccc1 |
| Application: | Propargyl benzoate may be used in the preparation of amphiphilic graft copolymers of poly( |
| General description: | Propargyl benzoate is an aromatic ester containing a terminal acetylene group. It can be synthesized by reacting propargyl bromide and benzoyl chloride. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| bp | 225-226 °C (lit.) |
| Density | 1.106 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

