N-(5-Hexynyl)phthalimide
ALDRICH/543993 - ≥95%
Synonym: 6-
CAS Number: 6097-08-1
Empirical Formula (Hill Notation): C14H13NO2
Molecular Weight: 227.26
MDL Number: MFCD00671372
Linear Formula: C14H13NO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥95% |
| functional group | imide |
| InChI | 1S/C14H13NO2/c1-2-3-4-7-1 |
| InChI key | WALVSJIWVWDFCU-UHFFFAOYSA |
| mp | 68-72 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1N(CCCCC#C)C(=O)c2cccc |
| Application: | N-(5-Hexynyl)phthalimide may be used as a precursor to form silicon-carbon monolayers on silicon nanowires (SiNWs). It may also be used in the preparation of N-(5-(phenylamino)hexyl)ph |
| Application: | Reactant for: • TBAF-catalyzed monoreduction • Ruthenium-catalyzed hydrative conjugative addition to alkenes • Regioselective nickel-catalyzed carbocyanation reactions • Zinc-catalyzed intermolecular hydroaminations • Copper catalyzed cycloaddition with azides |
| General description: | N-(5-Hexynyl)phthalimide is an N-alkyl substituted phthalimide derivative. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95% |
| mp | 68-72 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

