Methyl 3-amino-4-methylthiophene-2-carboxylate
ALDRICH/546658 - 97%
Synonym: 3-
CAS Number: 85006-31-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H9NO2S
Molecular Weight: 171.22
EC Number: 285-060-8
MDL Number: MFCD00051822
Linear Formula: C7H9NO2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C7H9NO2S/c1-4-3-11-6(5 |
| InChI key | YICRPERKKBDRSP-UHFFFAOYSA |
| mp | 85-88 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COC(=O)c1scc(C)c1N |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 85-88 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


