mono-tert-Butyl succinate
ALDRICH/547352 - 97%
CAS Number: 15026-17-2
Empirical Formula (Hill Notation): C8H14O4
Molecular Weight: 174.19
MDL Number: MFCD00273441
Linear Formula: (CH3)3OCO(CH2)2CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | carboxylic acid |
| ester | |
| InChI | 1S/C8H14O4/c1-8(2,3)12-7( |
| InChI key | PCOCFIOYWNCGBM-UHFFFAOYSA |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)OC(=O)CCC(O)=O |
| Application: | mono-tert-Butyl succinate may be used in the preparation of: • N-succinyl-L,L-diaminopime • H3K9TSu (histone H3 lysine 9 thiosuccinyl) peptide • tert-butyl 4-oxo-4-(4-tritylpiperazi |
| General description: | mono-tert-Butyl succinate can be prepared by refluxing a mixture of succinic anhydride and N-hydroxyl succinimide in the presence of dimethylaminopyridine and triethylamine in tert-butanol and toluene. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 51-54 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


