Diphenyliodonium hexafluorophosphate
ALDRICH/548014 - ≥98%
Synonym: DPIHFP
CAS Number: 58109-40-3
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10F6IP
Molecular Weight: 426.08
EC Number: 261-134-5
MDL Number: MFCD00061398
Linear Formula: (C6H5)2I(PF6)
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| InChI | 1S/C12H10I.F6P/c1-3-7-11( |
| InChI key | DSSRLRJACJENEU-UHFFFAOYSA |
| mp | 140-144 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | F[P-](F)(F)(F)(F)F.[I+](c |
| Application: | Cationic photoinitiator. Photoacid generator. |
| Packaging: | 5, 25 g in amber poly bottle |
| Packaging: | Packaged in amber poly bottles |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 1759 8 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 140-144 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352300 |


