2-Methyl-1-naphthaldehyde
ALDRICH/548065 - 97%
CAS Number: 35699-44-6
Empirical Formula (Hill Notation): C12H10O
Molecular Weight: 170.21
MDL Number: MFCD02261774
Linear Formula: CH3C10H6CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | aldehyde |
| InChI | 1S/C12H10O/c1-9-6-7-10-4- |
| InChI key | WIAZTPUQHUFMQA-UHFFFAOYSA |
| mp | 51-56 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc2ccccc2c1C=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | 2-Methyl-1-naphthaldehyde may be used in the preparation of 2-methyl-1-naphthaldehyde tosylhydrazone. |
| General description: | 2-Methyl-1-naphthaldehyde can be prepared from 1-(bromomethyl)-2-methyln |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 51-56 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |


