Indium(II) chloride
ALDRICH/548456 - 99.9% trace metals basis
Synonym: Indium dichloride
CAS Number: 13465-11-7
Empirical Formula (Hill Notation): Cl2In
Molecular Weight: 185.72
MDL Number: MFCD00011058
Linear Formula: InCl2
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤1500.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/2ClH.In.H/h2*1H;;/q;;+ |
| InChI key | RLVOJNSMGYFATO-UHFFFAOYSA |
| mp | 262 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | core: indium |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | Cl[InH]Cl |
| Packaging: | 1, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% trace metals basis |
| mp | 262 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


