Tetrahydro-2-methyl-3-thioxo-1,2,4-triazine-5,6-dione
ALDRICH/549746 - 97%
CAS Number: 58909-39-0
Empirical Formula (Hill Notation): C4H5N3O2S
Molecular Weight: 159.17
EC Number: 261-490-1
MDL Number: MFCD00185756
Linear Formula: C4H5N3O2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | thiourea |
| InChI | 1S/C4H5N3O2S/c1-7-4(10)5- |
| InChI key | UMWWHOXOVPIGFD-UHFFFAOYSA |
| mp | 168-171 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN1NC(=O)C(=O)NC1=S |
| General description: | Tetrahydro-2-methyl-3-thi |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 168-171 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


