2,4,6-Tris(dimethylamino)-1,3,5-triazine
ALDRICH/549835 - 96%
Synonym: Altretamine; Hexamethylmelamine
CAS Number: 645-05-6
Empirical Formula (Hill Notation): C9H18N6
Molecular Weight: 210.28
EC Number: 211-428-4
MDL Number: MFCD00549245
Linear Formula: C9H18N6
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C9H18N6/c1-13(2)7-10-8 |
| InChI key | UUVWYPNAQBNQJQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 171-175 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(C)c1nc(nc(n1)N(C)C)N(C |
| General description: | 2,4,6-Tris(dimethylamino) |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 171-175 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


