2-(Dibutylamino)ethanol
ALDRICH/550035 - 99%
Synonym: N,N-Dibutylethanolamine
CAS Number: 102-81-8
Empirical Formula (Hill Notation): C10H23NO
Molecular Weight: 173.30
EC Number: 203-057-1
MDL Number: MFCD00014033
Linear Formula: (CH3CH2CH2CH2)2NCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 229-230 °C (lit.) |
| density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C10H23NO/c1-3-5-7-11(9 |
| InChI key | IWSZDQRGNFLMJS-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCCN(CCO)CCCC |
| vapor density | 6 (vs air) |
| Application: | 2-(Dibutylamino)ethanol (DBAE) may be used as a coreactant to enhance the electrochemiluminescence (ECL) of tris(2,2′-bipyridyl)ruthe |
| General description: | 2-(Dibutylamino)ethanol is a tertiary amine. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 - H314 - H335 - H412 |
| Precautionary statements | P261 - P273 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 21/22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2873 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 203.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 95 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 229-230 °C (lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



