4-Chloro-3-formylcoumarin
ALDRICH/550337 - 97%
CAS Number: 50329-91-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H5ClO3
Molecular Weight: 208.60
MDL Number: MFCD00179896
Linear Formula: C10H5ClO3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | aldehyde |
| chloro | |
| ester | |
| InChI | 1S/C10H5ClO3/c11-9-6-3-1- |
| InChI key | CLLLQUGVEQADNN-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)C1=C(Cl)c2ccccc2O |
| Application: | 4-Chloro-3-formylcoumarin may be used as a reactant in the preparation of: • 2-aryl[1]benzopyrano[4, • biaryl lactones (benzo[c]chromen-6-ones) • N-monosubstituted 4-amino-3-formylcoumarins • chromeno[4,3-b]quinolin-6-one |
| General description: | 4-Chloro-3-formylcoumarin |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 126-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


