2-Amino-5-chlorophenol
ALDRICH/552224 - 97%
CAS Number: 28443-50-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6ClNO
Molecular Weight: 143.57
EC Number: 249-020-3
MDL Number: MFCD02093863
Linear Formula: H2NC6H3(Cl)OH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| InChI | 1S/C6H6ClNO/c7-4-1-2-5(8) |
| InChI key | FZCQMIRJCGWWCL-UHFFFAOYSA |
| mp | 145-153 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccc(Cl)cc1O |
| Application: | 2-Amino-5-chlorophenol may be used to synthesize 2-amino-5-chloromuconic semialdehyde and benzoxazole derivatives. |
| General description: | 2-Amino-5-chlorophenol can be synthesized from 2-chloro-5-nitrophenol via reduction. It can also be obtained from 1-chloro-4-nitrobenzene by using a bacterial strain LW1. 2-Amino-5-chlorophenol participates in the condensation reaction with acetylferrocene to afford ferrocenyl Schiff bases bearing a phenol group. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 145-153 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


