2-Carboxyethyl acrylate
ALDRICH/552348 - contains 900-1100 ppm MEHQ as inhibitor
Synonym: β-(Acryloyloxy)propionic acid; β-Carboxyethyl acrylate; 3-
CAS Number: 24615-84-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8O4
Molecular Weight: 144.13
MDL Number: MFCD00040709
Linear Formula: CH2=CHCO2(CH2)2CO2H
Product Type: Chemical
| bp | 103 °C/19 mmHg (lit.) |
| contains | 900-1100 ppm MEHQ as inhibitor |
| density | 1.214 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H8O4/c1-2-6(9)10-4-3 |
| InChI key | CYUZOYPRAQASLN-UHFFFAOYSA |
| pH | 2.95 (10 wt. % in H2O) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OC(=O)CCOC(=O)C=C |
| solubility | H2O: soluble |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Can be polymerized in solution or emulsion to produce acrylic, vinyl-acrylic, or styrenic-acrylic polymers with greater flexibility due to lower glass transition of itshomopolymer (<30C) and improved adhesion. |
| Features and Benefits: | More reactive in its salt form than acylic acid, allowing high levels of incorporation over awide pH range. Also see Poly(2-carboxyethyl) acrylate, 407585. |
| Packaging: | 50, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45-60 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| bp | 103 °C/19 mmHg (lit.) |
| Density | 1.214 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12162002 |


