2,3-Dibromomaleimide
ALDRICH/553603 - 97%
Synonym: 3,4-
CAS Number: 1122-10-7
Empirical Formula (Hill Notation): C4HBr2NO2
Molecular Weight: 254.86
MDL Number: MFCD00185696
Linear Formula: C4HBr2NO2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| maleimide | |
| InChI | 1S/C4HBr2NO2/c5-1-2(6)4(9 |
| InChI key | BIKSKRPHKQWJCW-UHFFFAOYSA |
| mp | 228-231 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | BrC1=C(Br)C(=O)NC1=O |
| Application: | 2,3-Dibromomaleimide may be used in the synthesis of the following: • 2-bromo-3-(1H-indol-3-yl)maleimide via reaction with indolyl magnesium bromide in tetrahydrofuran • 2-dibromo-3-propylsulfa |
| General description: | 2,3-Dibromomaleimide a cyclic imide, has a dipole moment of 0.30 debye based on ab initio and density functional theory (DFT) calculations. |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 - H317 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34-43 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 228-231 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



