4′-Methoxy-3′-nitroacetophenone
ALDRICH/553654 - 97%
CAS Number: 6277-38-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H9NO4
Molecular Weight: 195.17
EC Number: 228-476-7
MDL Number: MFCD00017023
Linear Formula: CH3OC6H3(NO2)C(O)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | ketone |
| nitro | |
| InChI | 1S/C9H9NO4/c1-6(11)7-3-4- |
| InChI key | VXLKYQQBEPCMJE-UHFFFAOYSA |
| mp | 97-100 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(cc1[N+]([O-])=O)C |
| Application: | 4′-Methoxy-3′-nitroacetop |
| General description: | 4′-Methoxy-3′-nitroacetop |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 97-100 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

