2-Amino-3-bromopyridine
ALDRICH/553719 - 97%
CAS Number: 13534-99-1
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5BrN2
Molecular Weight: 173.01
MDL Number: MFCD03095187
Linear Formula: C5H5BrN2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C5H5BrN2/c6-4-2-1-3-8- |
| InChI key | RBCARPJOEUEZLS-UHFFFAOYSA |
| mp | 63-67 °C |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ncccc1Br |
| Application: | 2-Amino-3-bromopyridine may be used to synthesize: • 2-acylamido-3-bromopyri • 2-anilino-3-bromopyridi • 3-[(2-methoxyphenyl)eth • 3-[(4-methoxyphenyl)eth • N-(bromopyridyl)amidines • carbolines via palladium catalyzed arylation followed by palladium catalyzed amination reaction • 2-amino-3-cyanopyridine via palladium catalyzed cyanation reaction with potassium ferro-cyanide in the presence of 1,8-diazabicyclo[5.4.0]un • nitro-substituted N,N’-dipyridinylamines via palladium catalyzed coupling reaction with 2-chloro-3-nitropyridine in the presence of Xantphos ligand • 2-amino-3-iodopyridine via reaction with sodium iodide in the presence of copper(I)iodide and trans-N,N’-dimethylcyclohexane-1,2 |
| Packaging: | 5, 25 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 63-67 °C |
| UNSPSC | 12352100 |


