3-Oxaspiro[5,5]undecane-2,4-dione
ALDRICH/553727 - 98%
CAS Number: 1010-26-0
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O3
Molecular Weight: 182.22
MDL Number: MFCD00040292
Linear Formula: C10H14O3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | anhydride |
| ester | |
| InChI | 1S/C10H14O3/c11-8-6-10(7- |
| InChI key | XNDSIASQMRYFSW-UHFFFAOYSA |
| mp | 67-70 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1CC2(CCCCC2)CC(=O)O1 |
| Application: | 3-Oxaspiro[5,5]undecane-2 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 67-70 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

