4,4-Pentamethylene-2-pyrrolidinone
ALDRICH/553743 - 96%
Synonym: 3-
CAS Number: 64744-50-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H15NO
Molecular Weight: 153.22
MDL Number: MFCD00177938
Linear Formula: C9H15NO
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H15NO/c11-8-6-9(7-10 |
| InChI key | JAWPQJDOQPSNIQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 84-89 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O=C1CC2(CCCCC2)CN1 |
| General description: | 4,4-Pentamethylene-2-pyrr |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 84-89 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

