3-Bromo-2-chloropyridine
ALDRICH/553751 - 98%
CAS Number: 52200-48-3
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3BrClN
Molecular Weight: 192.44
MDL Number: MFCD00234007
Linear Formula: C5H3BrClN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| chloro | |
| InChI | 1S/C5H3BrClN/c6-4-2-1-3-8 |
| InChI key | HDYNIWBNWMFBDO-UHFFFAOYSA |
| mp | 54-57 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1ncccc1Br |
| Application: | 3-Bromo-2-chloropyridine may be used to synthesize: • acetylenic dipyridone • 3-ethynyl-2-(phenylmeth • nemertelline • ortho-chlorodiheteroarylamine4 or 2-chloro-N-(2,3,7-trimethylbenzo[b]thien-6-yl)pyridin-3-ami |
| General description: | 3-Bromo-2-chloropyridine can be synthesized from 3-amino-2-chloropyridine or 2-chloro-3-pyridinamine. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 54-57 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


