9-Ethyl-3-nitrocarbazole
ALDRICH/553778 - 98%
CAS Number: 86-20-4
Empirical Formula (Hill Notation): C14H12N2O2
Molecular Weight: 240.26
EC Number: 201-655-7
MDL Number: MFCD00022215
Linear Formula: C14H12N2O2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | nitro |
| InChI | 1S/C14H12N2O2/c1-2-15-13- |
| InChI key | WONHLSYSHMRRGO-UHFFFAOYSA |
| mp | 128-130 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCn1c2ccccc2c3cc(ccc13)[N |
| General description: | 9-Ethyl-3-nitrocarbazole can be prepared from 9-ethyl carbazole via nitration. Its crystals exhibit triclinic crystal system. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 128-130 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

