3-Chloro-4-morpholin-4-yl-1,2,5-thiadiazole
ALDRICH/553786 - 98%
Synonym: 4-
CAS Number: 30165-96-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8ClN3OS
Molecular Weight: 205.67
EC Number: 250-077-1
MDL Number: MFCD00274160
Linear Formula: C6H8ClN3OS
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| functional group | chloro |
| ether | |
| InChI | 1S/C6H8ClN3OS/c7-5-6(9-12 |
| InChI key | LAUCCQWGVCJGFT-UHFFFAOYSA |
| mp | 44-47 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Clc1nsnc1N2CCOCC2 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 44-47 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

