2,5-Difluorobenzenesulfonamide
ALDRICH/553875 - 97%
CAS Number: 120022-63-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H5F2NO2S
Molecular Weight: 193.17
MDL Number: MFCD00798115
Linear Formula: C6H3F2SO2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C6H5F2NO2S/c7-4-1-2-5( |
| InChI key | OLMFEUWXDKZGOO-UHFFFAOYSA |
| mp | 135-139 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NS(=O)(=O)c1cc(F)ccc1F |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 135-139 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

