Ethyl α-bromophenylacetate
ALDRICH/554065 - 97%
Synonym: α-Bromobenzeneacetic acid ethyl ester; α-Bromophenylacetic acid ethyl ester; 2-
CAS Number: 2882-19-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11BrO2
Molecular Weight: 243.10
EC Number: 220-735-2
MDL Number: MFCD00013536
Linear Formula: C6H5CHBrCOOCH2CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 89-92 °C/0.9 mmHg (lit.) |
| density | 1.389 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| ester | |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C10H11BrO2/c1-2-13-10( |
| InChI key | BKTKLDMYHTUESO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)C(Br)c1ccccc1 |
| Application: | Ethyl α-bromophenylacetate (EBPA) may be used to synthesize α-ethoxycarbonyl-N,α-diphenylnitrone. EBPA may be used as an initiator for the following: • polymerization of dimethyl(methacryloyloxym • polymerization of methyl methacrylate (MMA) • polymerization of trimethylolpropane triacrylate(TMPTA) |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 89-92 °C/0.9 mmHg (lit.) |
| Density | 1.389 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


