(6-Bromo-pyridin-2-yl)methanol
ALDRICH/554146 - 96%
CAS Number: 33674-96-3
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6BrNO
Molecular Weight: 188.02
MDL Number: MFCD04039884
Linear Formula: C6H6BrNO
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 246 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C6H6BrNO/c7-6-3-1-2-5( |
| InChI key | XDDGKNRSCDEWBR-UHFFFAOYSA |
| mp | 34-39 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OCc1cccc(Br)n1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | > 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 110 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 246 °C (lit.) |
| mp | 34-39 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


