Phenylacetyl disulfide
ALDRICH/554324 - 96%
Synonym: Bis(phenylacetyl) disulfide; Di(phenylacetyl) disulfide
CAS Number: 15088-78-5
Empirical Formula (Hill Notation): C16H14O2S2
Molecular Weight: 302.41
MDL Number: MFCD00513572
Linear Formula: (C6H5CH2COS)2
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| form | solid |
| functional group | disulfide |
| phenyl | |
| InChI | 1S/C16H14O2S2/c17-15(11-1 |
| InChI key | IXGZXXBJSZISOO-UHFFFAOYSA |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | O=C(Cc1ccccc1)SSC(=O)Cc2c |
| Application: | Phenylacetyl disulfide (PADS) may be used as a sulphur transfer agent during the synthesis of phosphorothioate oligodeoxyribonucleotides |
| General description: | Phenylacetyl disulphide serves as a sulfurization reagent during the preparation of phosphates.Phenyl acetyl disulfide can be synthesized by the reaction of phenyl benzenethiolsulfonate with thioacetic acid in the presence of triethylamine. |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 59-63 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

