4-Fluorosalicylic acid
ALDRICH/554332 - 96%
CAS Number: 345-29-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5FO3
Molecular Weight: 156.11
EC Number: 206-459-5
MDL Number: MFCD00153168
Linear Formula: FC6H3(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| functional group | carboxylic acid |
| fluoro | |
| InChI | 1S/C7H5FO3/c8-4-1-2-5(7(1 |
| InChI key | TTZOLDXHOCCNMF-UHFFFAOYSA |
| mp | 170 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccc(F)cc1O |
| Application: | 4-Fluorosalicylic acid may be used to synthesize 4-fluorogentisic acid. |
| General description: | 4-Fluorosalicylic acid can be synthesized from the following compounds: • 4-fluorotoluene • m-fluorophenol • 4-aminosalicylic acid |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 96% |
| mp | 170 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


