(2-Hydroxyethyl)urea
ALDRICH/554693 - 95%
CAS Number: 2078-71-9
Empirical Formula (Hill Notation): C3H8N2O2
Molecular Weight: 104.11
MDL Number: MFCD00059080
Linear Formula: HOCH2CH2NHC(O)NH2
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C3H8N2O2/c4-3(7)5-1-2- |
| InChI key | CLAHOZSYMRNIPY-UHFFFAOYSA |
| mp | 164-169 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | NC(=O)NCCO |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 164-169 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

