Cesium carbonate
ALDRICH/554855 - 99.95% trace metals basis
Synonym: Carbonic acid dicesium
CAS Number: 534-17-8
Empirical Formula (Hill Notation): CCs2O3
Molecular Weight: 325.82
EC Number: 208-591-9
MDL Number: MFCD00010957
Linear Formula: Cs2CO3
Product Type: Chemical
| assay | 99.95% trace metals basis |
| form | powder |
| impurities | ≤550.0 ppm Trace Metal Analysis |
| InChI | 1S/CH2O3.2Cs/c2-1(3)4;;/h |
| InChI key | FJDQFPXHSGXQBY-UHFFFAOYSA |
| mp | 610 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Cs+].[Cs+].[O-]C([O-])=O |
| Application: | Promotes the efficient O-alkylation of alcohols to form mixed alkyl carbonates. |
| Packaging: | 10, 50 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H318 - H361f - H373 |
| Precautionary statements | P201 - P202 - P260 - P280 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.95% trace metals basis |
| mp | 610 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |



