1,1′-Bis(phenylphosphino)ferrocene
ALDRICH/555088 - 97%
CAS Number: 480444-12-0
Empirical Formula (Hill Notation): C22H20FeP2
Molecular Weight: 402.19
MDL Number: MFCD05865160
Linear Formula: C22H20FeP2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | phosphine |
| InChI | 1S/2C11H10P.Fe/c2*1-2-6-1 |
| InChI key | AWUKJQTXZWTWNH-UHFFFAOYSA |
| mp | 121-125 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: Buchwald-Hartwig Cross Coupling Reaction |
| reaction type: Heck Reaction | |
| reaction type: Hiyama Coupling | |
| reaction type: Negishi Coupling | |
| reaction type: Sonogashira Coupling | |
| reaction type: Stille Coupling | |
| reaction type: Suzuki-Miyaura Coupling | |
| reagent type: ligand | |
| SMILES string | [Fe].[CH]1[CH][CH][C]([CH |
| Application: | Reactant for: • Synthesis of gold phosphido complexes • Asymmetric alkylation |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 121-125 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352005 |

