Ethyl 4-quinazolone-2-carboxylate
ALDRICH/556033 - 97%
CAS Number: 29113-33-5
Empirical Formula (Hill Notation): C11H10N2O3
Molecular Weight: 218.21
MDL Number: MFCD00051583
Linear Formula: C11H10N2O3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | ester |
| InChI | 1S/C11H10N2O3/c1-2-16-11( |
| InChI key | BMCAWNQKVVTNFP-UHFFFAOYSA |
| mp | 189-193 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCOC(=O)C1=Nc2ccccc2C(=O) |
| Application: | Ethyl 4-quinazolone-2-carboxyla |
| General description: | Ethyl 4-quinazolone-2-carboxyla |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 189-193 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

