Bismuth
ALDRICH/556130 - pieces, 1-12 mm, 99.999% trace metals basis
Synonym: Bismuth element; Bismuth-209
CAS Number: 7440-69-9
Empirical Formula (Hill Notation): Bi
Molecular Weight: 208.98
EC Number: 231-177-4
MDL Number: MFCD00134033
Linear Formula: Bi
Product Type: Chemical
| assay | 99.999% trace metals basis |
| bp | 1560 °C (lit.) |
| density | 9.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | pieces |
| InChI | 1S/Bi |
| InChI key | JCXGWMGPZLAOME-UHFFFAOYSA |
| mp | 271 °C (lit.) |
| particle size | 1-12 mm |
| resistivity | 129 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Bi] |
| vapor pressure | <0.1 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | • Research Update: Bismuth based materials for photovoltaics: This research update briefly summarizes the developments in bismuth materials for use in photovoltaics, focusing on bismuth-based perovskites and bismuth halides (Cates & Bernechea, 2018 ![]() • Bismuth-based photocatalysts for solar energy conversion: This study reviews bismuth-based photocatalysts, which are gaining attention for their efficiency in solar energy conversion (Wang, Wang & Huang, 2020 ![]() |
| General description: | Bismuth (Bi) is a brittle, lustrous metal known for its unique properties and low toxicity. This product features a particle size ranging from 1-12 mm, a resistivity of 129 μΩ-cm at 20°C, and a density of 9.8 g/mL at 25 °C. Bismuth is recognized for its unique properties, including its expansion upon solidification, which makes it advantageous in casting applications. Its low melting point of 271 °C allows for easy processing, making it suitable for a range of material science applications. Our high-purity bismuth is characterized by an assay of 99.999% trace metals basis, ensuring exceptional quality and reliability for sensitive applications in electronics, material science, and research. |
| Packaging: | 250 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.999% trace metals basis |
| bp | 1560 °C (lit.) |
| mp | 271 °C (lit.) |
| Density | 9.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141706 |

