4-Ethynyl-α,α,α-trifluorotoluene
ALDRICH/556432 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 705-31-7
Empirical Formula (Hill Notation): C9H5F3
Molecular Weight: 170.13
MDL Number: MFCD01861903
Linear Formula: HC≡CC6H4CF3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 78-80 °C/2 mmHg (lit.) |
| density | 1.043 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | fluoro |
| InChI | 1S/C9H5F3/c1-2-7-3-5-8(6- |
| InChI key | XTKBMZQCDBHHKY-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | FC(F)(F)c1ccc(cc1)C#C |
| Application: | 4-Ethynyl-α,α,α-trifluoro • 6,13-bis(4-trifluoromethy • 1,2-dialkynylimidazoles • trans-[Co(cyclam)(p-CCC6H4CF3)2]OTf complex (where cyclam - 1,4,8,11-tetraazacyclotet • 3-spiroazetidinimine-2-oxindoles |
| Application: | Used to synthesize self-assembled monolayers (SAMs). |
| General description: | 4-Ethynyl-α,α,α-trifluoro |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 |
| Precautionary statements | P210 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 16-26-36-45 |
| RIDADR | UN 1993BE 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 69.1 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 20.6 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 78-80 °C/2 mmHg (lit.) |
| Density | 1.043 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


