2-Chloro-4-nitropyridine
ALDRICH/557390 - 97%
CAS Number: 23056-36-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H3ClN2O2
Molecular Weight: 158.54
MDL Number: MFCD00661454
Linear Formula: C5H3ClN2O2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| functional group | chloro |
| nitro | |
| InChI | 1S/C5H3ClN2O2/c6-5-3-4(8( |
| InChI key | LIEPVGBDUYKPLC-UHFFFAOYSA |
| mp | 52-56 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccnc(Cl)c1 |
| Application: | 2-Chloro-4-nitropyridine may be used to synthesize 2-chloro-4-ethoxypyridine and 4-thiophenoxypyridines. |
| Application: | Starting material used in a tetrabutylammonium salt denitration leading to fluoro-, hydroxy- and methoxypyridines. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 52-56 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


