2,3-Dimethoxyphenylboronic acid
ALDRICH/557730 - 97%
CAS Number: 40972-86-9
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11BO4
Molecular Weight: 181.98
MDL Number: MFCD02683112
Linear Formula: C6H3(OCH3)2B(OH)2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C8H11BO4/c1-12-7-5-3-4 |
| InChI key | VREWSCMOGIXMDQ-UHFFFAOYSA |
| mp | 67-71 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | COc1cccc(B(O)O)c1OC |
| General description: | Contains varying amounts of anhydride |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 67-71 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |

