(R)-(−)-5-Hexen-2-ol
ALDRICH/558060 - 97%
CAS Number: 17397-29-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O
Molecular Weight: 100.16
MDL Number: MFCD03427201
Linear Formula: CH2=CHCH2CH2CH(OH)CH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 130-131 °C (lit.) |
| density | 0.828 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | allyl |
| hydroxyl | |
| InChI | 1S/C6H12O/c1-3-4-5-6(2)7/ |
| InChI key | LNPNXWKVAFKIBX-ZCFIWIBFSA |
| optical activity | [α]20/D −15.0°, c = 1% in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H](O)CCC=C |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| RIDADR | UN 1987C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 110.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 43.33 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 130-131 °C (lit.) |
| Density | 0.828 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352002 |


