3-Chloro-2-fluoroiodobenzene
ALDRICH/558656 - 97%
CAS Number: 72373-82-1
Empirical Formula (Hill Notation): C6H3ClFI
Molecular Weight: 256.44
MDL Number: MFCD03094152
Linear Formula: ClC6H3(F)I
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 234 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | chloro |
| fluoro | |
| iodo | |
| InChI | 1S/C6H3ClFI/c7-4-2-1-3-5( |
| InChI key | MHRRZKUNYYQXTA-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Fc1c(Cl)cccc1I |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| bp | 234 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

