2-Hydroxy-4-(methylthio)butyric acid calcium salt
ALDRICH/55875 - ≥99.0% (NT)
Synonym: Calcium 2-
CAS Number: 4857-44-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18CaO6S2
Molecular Weight: 338.45
EC Number: 225-455-4
MDL Number: MFCD00042725
Linear Formula: [CH3SCH2CH2CH(OH)COO]2Ca
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% (NT) |
| form | solid |
| functional group | hydroxyl |
| thioether | |
| InChI | 1S/2C5H10O3S.Ca/c2*1-9-3- |
| InChI key | ABRVDWASZFDIEH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CSCCC(O)C(=O)O[Ca]OC(=O)C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (NT) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

