1,4-Diacetoxy-2-bromobenzene
ALDRICH/558753 - 97%
CAS Number: 52376-16-6
Empirical Formula (Hill Notation): C10H9BrO4
Molecular Weight: 273.08
MDL Number: MFCD01176170
Linear Formula: (H3CCO2)2C6H3Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | bromo |
| ester | |
| InChI | 1S/C10H9BrO4/c1-6(12)14-8 |
| InChI key | XRIFNWOHWJOCQG-UHFFFAOYSA |
| mp | 70-75 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(=O)Oc1ccc(OC(C)=O)c(Br |
| Application: | 1,4-Diacetoxy-2-bromobenz |
| General description: | 1,4-Diacetoxy-2-bromobenz |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 70-75 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

