2-Iodopyridine
ALDRICH/558761 - 98%
CAS Number: 5029-67-4
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4IN
Molecular Weight: 205.00
MDL Number: MFCD00464928
Linear Formula: C5H4IN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 52 °C (lit.) |
| density | 1.928 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | iodo |
| InChI | 1S/C5H4IN/c6-5-3-1-2-4-7- |
| InChI key | CCZWSTFVHJPCEM-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Ic1ccccn1 |
| General description: | 2-Iodopyridine can be synthesized from 2-chloropyridine or 2-bromopyridine via treatment with iodotrimethylsilane. |
| Packaging: | 1 g in amber glass bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| bp | 52 °C (lit.) |
| Density | 1.928 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


