2-Ethynyltoluene
ALDRICH/558788 - 97%
CAS Number: 766-47-2
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8
Molecular Weight: 116.16
MDL Number: MFCD03427202
Linear Formula: CH3C6H4C≡CH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 50-60 °C/30 mmHg (lit.) |
| density | 0.922 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C9H8/c1-3-9-7-5-4-6-8( |
| InChI key | MYBSUWNEMXUTAX-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccccc1C#C |
| Application: | 2-Ethynyltoluene may be used in the synthesis of Ph2N(2-MeC6H4)C=CH2. |
| General description: | 2-Ethynyltoluene undergoes dimerization in the presence of an ionic catalyst. |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN 3295C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 95.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 35 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 50-60 °C/30 mmHg (lit.) |
| Density | 0.922 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



