[(S)-(−)-1-(4-Nitrophenyl)-2-pyrrolidinemethyl]acrylate
ALDRICH/558850 - 97%
Synonym: NPP acrylate
CAS Number: 152100-45-3
Empirical Formula (Hill Notation): C14H16N2O4
Molecular Weight: 276.29
MDL Number: MFCD03427203
Linear Formula: C14H16N2O4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| contains | 500 ppm TBC as inhibitor |
| InChI | 1S/C14H16N2O4/c1-2-14(17) |
| InChI key | HCVPUFHAWIINEQ-ZDUSSCGKSA |
| mp | 38-48 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −46.0°, c = 1% in methanol |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccc(cc1)N2C |
| storage temp. | 2-8°C |
| General description: | NLO monomer |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 - H411 |
| Precautionary statements | P261 - P273 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi,N |
| Risk Statements | 36/37/38-51/53 |
| Safety Statements | 26-28-61 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 38-48 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352103 |


