4-Methylhexanoic acid
ALDRICH/559016 - 97%
Synonym: (±)-4-Methylhexanoic acid; 4-Ethylpentanoic acid; 4-Methylcaproic acid; 4-Methylhexanoic acid
CAS Number: 1561-11-1
Empirical Formula (Hill Notation): C7H14O2
Molecular Weight: 130.18
EC Number: 216-336-8
MDL Number: MFCD00870848
Linear Formula: CH3CH2CH(CH3)CH2CH2COOH
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 109-112 °C/10 mmHg (lit.) |
| bulk density | 0.921 g/mL |
| functional group | carboxylic acid |
| InChI | 1S/C7H14O2/c1-3-6(2)4-5-7 |
| InChI key | DIVCBWJKVSFZKJ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CCC(C)CCC(O)=O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 110.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 43.33 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 109-112 °C/10 mmHg (lit.) |
| UNSPSC | 51113400 |



