Ethyl (2-methoxybenzoyl)acetate
ALDRICH/559121 - 99%
Synonym: 3-
CAS Number: 41607-95-8
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14O4
Molecular Weight: 222.24
MDL Number: MFCD01311633
Linear Formula: CH3OC6H4COCH2CO2CH2H3C
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 259-260 °C (lit.) |
| density | 1.144 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | ester |
| ketone | |
| InChI | 1S/C12H14O4/c1-3-16-12(14 |
| InChI key | KROPYAVVJDXRPH-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)CC(=O)c1ccccc1OC |
| Application: | Reactant for: • Preparation of N-allyl/propargyl enamine carboxylates • Enantioselective ruthenium-catalyzed hydrogenation • Hydrosilylation reactions catalyzed by chiral BINAM N-heterocyclic carbene rhodium complex • Preparation of potential herbicidal agents |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| bp | 259-260 °C (lit.) |
| Density | 1.144 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

