Ethyl (4-chlorobenzoyl)acetate
ALDRICH/559210
Synonym: 3-
CAS Number: 2881-63-2
Empirical Formula (Hill Notation): C11H11ClO3
Molecular Weight: 226.66
MDL Number: MFCD00018713
Linear Formula: ClC6H4COCH2CO2C2H5
Product Type: Chemical
| bp | 268-269 °C (lit.) |
| density | 1.218 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | solid |
| functional group | chloro |
| ester | |
| ketone | |
| InChI | 1S/C11H11ClO3/c1-2-15-11( |
| InChI key | DGCZHKABHPDNCC-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCOC(=O)CC(=O)c1ccc(Cl)cc |
| Application: | Ethyl (4-chlorobenzoyl)acetate may be used to synthesize 2-(carboethoxy)-3-(4′-chl |
| Application: | Reactant involved in: • Tandem condensation-cyclization reactions • Stereoselective ketonization-olefination of indoles • Synthesis of antiplasmodial agents • SIRT 1/2 inhibitor preparation for use as antitumor agents • Synthesis of mineralocorticoid receptor antagonists • Intramolecular Michael addition reactions |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 268-269 °C (lit.) |
| Density | 1.218 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

