1-(2-Bromoethyl)naphthalene
ALDRICH/559318 - 97%
CAS Number: 13686-49-2
Empirical Formula (Hill Notation): C12H11Br
Molecular Weight: 235.12
MDL Number: MFCD00037737
Linear Formula: C12H11Br
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 237-238 °C/760 mmHg (lit.) |
| density | 1.646 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | bromo |
| InChI | 1S/C12H11Br/c13-9-8-11-6- |
| InChI key | GPHCPUFIWQJZOI-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCCc1cccc2ccccc12 |
| Application: | 1-(2-Bromoethyl)naphthale |
| General description: | 1-(2-Bromoethyl)naphthale |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 237-238 °C/760 mmHg (lit.) |
| Density | 1.646 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


