1-Naphthyl-N-methylcarbamate
ALDRICH/559814 - 97%
CAS Number: 63-25-2
Empirical Formula (Hill Notation): C12H11NO2
Molecular Weight: 201.22
EC Number: 200-555-0
MDL Number: MFCD00021467
Linear Formula: C10H7OCONHCH3
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | amine |
| InChI | 1S/C12H11NO2/c1-13-12(14) |
| InChI key | CVXBEEMKQHEXEN-UHFFFAOYSA |
| mp | 142-146 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CNC(=O)Oc1cccc2ccccc12 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS07,GHS08,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H351 - H400 |
| Precautionary statements | P202 - P261 - P273 - P301 + P312 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xn,N |
| Risk Statements | 20/22-40-50/53 |
| Safety Statements | 36/37-46-60-61 |
| RIDADR | UN2811 - class 6.1 - PG 3 - MP - EHS - Toxic solids, organic, n. |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 142-146 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |




