Dess-Martin periodinane solution
ALDRICH/559873 - 0.3 M in methylene chloride
Synonym: 1,1,1-
CAS Number: 87413-09-0
MDL Number: MFCD00130127
Product Type: Chemical
| bp | 40 °C |
| concentration | 0.3 M in methylene chloride |
| density | 1.369 g/mL at 25 °C |
| functional group | iodo |
| InChI | 1S/C13H13IO8/c1-8(15)19-1 |
| InChI key | NKLCNNUWBJBICK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: oxidant |
| SMILES string | CC(=O)OI1(OC(C)=O)(OC(C)= |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Widely used reagent for the mild oxidation of alcohols to aldehydes and ketones. |
| Packaging: | 5, 25 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS03,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H272 - H315 - H319 - H336 - H351 |
| Precautionary statements | P201 - P210 - P220 - P261 - P280 - P370 + P378 |
| Hazard Codes | O,Xn |
| Risk Statements | 8-36/37/38-40-44-67 |
| Safety Statements | 3-17-26-36/37-60 |
| RIDADR | UN 1593 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Supplemental Hazard Statements | EUH044 |
| bp | 40 °C |
| Density | 1.369 g/mL at 25 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352005 |




