3-Benzylaniline
ALDRICH/560243 - 97%
CAS Number: 61424-26-8
Empirical Formula (Hill Notation): C13H13N
Molecular Weight: 183.25
MDL Number: MFCD01310782
Linear Formula: C6H5CH2C6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | solid |
| functional group | phenyl |
| InChI | 1S/C13H13N/c14-13-8-4-7-1 |
| InChI key | GZYMMTQDXHJALZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-52 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1cccc(Cc2ccccc2)c1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H228 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 3 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 111.9 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 44.4 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| mp | 48-52 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



