3-(4-Aminophenyl)propionic acid
ALDRICH/560251 - 97%
Synonym: 3-
CAS Number: 2393-17-1
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO2
Molecular Weight: 165.19
EC Number: 219-245-1
MDL Number: MFCD00017118
Linear Formula: H2NC6H4CH2CH2CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | peptide synthesis |
| assay | 97% |
| form | solid |
| InChI | 1S/C9H11NO2/c10-8-4-1-7(2 |
| InChI key | WXOHKMNWMKZMND-UHFFFAOYSA |
| mp | 133-137 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | Nc1ccc(CCC(O)=O)cc1 |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 133-137 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352106 |


