3,4-Dichlorophenethylamine
ALDRICH/560421 - 97%
CAS Number: 21581-45-3
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9Cl2N
Molecular Weight: 190.07
MDL Number: MFCD00060617
Linear Formula: Cl2C6H3CH2CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 280 °C (lit.) |
| density | 1.268 g/mL at 25 °C (lit.) |
| functional group | amine |
| chloro | |
| InChI | 1S/C8H9Cl2N/c9-7-2-1-6(3- |
| InChI key | MQPUAVYKVIHUJP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | NCCc1ccc(Cl)c(Cl)c1 |
| Application: | 3,4-Dichlorophenethylamin |
| Disclaimer: | Absorbs CO2 from Air |
| General description: | 3,4-Dichlorophenethylamin |
| Packaging: | 1, 5 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 230.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 110 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 280 °C (lit.) |
| Density | 1.268 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


